Recept na vánočku

Co je vánočka?

Italský dezert s krémem, prokládaný dlouhými cukrářskými piškoty, namočenými do silného espressa, které je možné dochutit alkoholem. Povrch je posypán kakaem.

Ingredience (6 porcí):

1 balení
2 lžíce
3 ks
1 kelímek
250 g
2 balení

vanilkového cukru
cukr moučka
vejce
smetany ke šlehání
mascarpone
dlouhé cukrářské piškoty

Na ozdobu:

kakao na posypání
čokoláda na hobliny
čerstvé ovoce

Dle chuti:

alkohol
silné espresso

Postup:

Žloutky vyšleháme s cukrem a lžící horké vody do pěny. Následně přidáme mascarpone a pokračujeme ve šlehání až do hladkého krému.

Šlehačku vyšleháme ze smetany s vanilkovým cukrem.

Ze samotných bílků vyšleháme sníh, který poté smícháme s již připraveným krémem a šlehačkou do jemného krému.

Vybranou formu vyskládáme dlouhými cukrářskými piškoty, které polijeme vychlazeným silným espressem, do kterého je možné vmíchat libovolný alkohol (mezi oblíbené varianty patří likér s příchutí, nebo rum). Piškoty následně potřeme krémem, případně i posypeme kakaem. Vytvoříme další vrstvu piškotů a opět potřeme krémem a důkladně zasypeme kakaem.

Tiramisu následně uložíme do lednice na 12 hodin. Je zapotřebí, aby krém ztuhl a držel tvar.

Hotové tiramisu lze na talíři navíc ozdobit hoblinami z čokolády či čerstvým ovocem.

Královna svátečního stolu - vánočka! Dá docela hodně práce a je potřeba zvládnout několik nástrah. Jakmile ji ale jednou dostanete do ruky, už to nikdy nezapomenete.

Recept 1

Ingredience:

350 g hladké mouky
150 ml mléka
70 g rozpuštěného vlažného másla
70 g cukru krupice
30 g rozinek
30 g plátkovaných mandlí
20 g čerstvého droždí
1 vejce
1 lžíce vanilkového extraktu (nebo cukru)
1 lžička citronové kůry
vejce na potření
sůl  

Postup:

1 Do mísy robota dejte mouku, cukr a špetku soli. Promíchejte a ve středu vytvořte důlek. Přidejte asi polovinu mléka a rozdrobte droždí. Rozmíchejte a zapracujte část mouky, abyste vytvořili řídké těstíčko. Zakryjte a nechte kvásek vzejít - asi 15 až 20 minut. Kvásek zvětší objem a bude mít v sobě spoustu bublinek.

2 Ke kvásku a mouce přidejte zbylé mléko. Přidejte i vejce, rozpuštěné máslo, vanilkový extrakt a citronovou kůru. Vložte hák na hnětení a hnětejte v robotu 7 minut. Přidejte rozinky a ještě chvíli prohnětejte. Těsto by mělo být hezky hladké a mělo by se odlepovat od stěny mísy.

3 Těsto dejte do mísy, zakryjte fólií a nechte 60 minut kynout. Vykynuté těsto vyklopte na pracovní desku. Zvažte na váze a rozdělte na 6 stejně velkých dílů. Každý díl dlaní stočte do kuličky a nechte chvíli odpočinout. Poté jej dlaněmi rozválejte na pramen dlouhý asi 30 cm.

4 Prameny si rozložte na pracovní desku a postupně splétejte (podrobně ukazuji na videu). Nespěchejte a pěkně postupně prameny překládejte. Jakmile máte upleteno, oba konce stiskněte a přeložte pod vánočku. Vánočku dejte na plech (vystlaný pečicím papírem), zakryjte a nechte kynout alespoň 60 minut, dokud viditelně nezvětší svůj objem.

5 Troubu si mezitím předehřejte na 180 °C. Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut. V polovině vánočku zkontrolujte a jestli na povrchu příliš rychle zlátne, zakryjte ji kouskem alobalu. Upečenou vánočku dejte na mřížku a před zakrojením ji nechte úplně vychladnout. Posypka z moučkového cukru čistě nepovinná. Užívejte! :)

Recept 2

Ingredience:

  • 500 g polohrubé mouky (prosáté)
  • 120 g krystalového cukru
  • 100 g rozpuštěného másla
  • 1 lžíci rozpuštěného sádla
  • 1 kostku droždí (42 g)
  • 1 vejce + 1 žloutek navíc
  • 250 ml mléka
  • 1/4 lžičky soli
  • hrst hrozinek naložených v rumu
  • hrst vlašských ořechů
  • hrst sekaných mandlí na posypání
  • plus: 2 dřevěné špejle a 1 rozšlehané vejce na potření

Postup:

1. Všechno sem!
Droždí rozdrobte do velké mísy a se lžící cukru rozmíchejte do tekutého stavu. Přilijte trochu mléka, potom i vejce a žloutek. Promíchejte. Postupně přidejte máslo, sádlo, sůl, mouku, zbytek cukru a teprve pak i zbylé mléko.
2. Opřete se do toho
Hmotu propracujte nejprve vařečkou. Pak vyklopte na vál a hněťte rukama asi 10 minut. Dejte si načas, chvíli trvá, než mouka absorbuje vše tak, jak má. Teprve pak se ukáže, zda těsto lepí (podsypte moukou), nebo je málo pružné (podlijte lžičkou oleje). Pokud nemusíte, nepřidávejte nic.
3. Kynutí - jděte do kina
Vytvarujte bochánek, vraťte do mísy a přikryjte utěrkou. Nechte kynout na ne příliš teplém nevětraném místě 3-4 hodiny. Vyjměte a znovu prohněťte. Zároveň zapracujte ořechy a hrozinky (ty ale velmi jemně - naložené plody mají tendenci se rozpadat).
4. Cop ze čtyř, nebo ze tří?
Teď těsto rozdělte nožem na 8 nebo 9 stejně velkých bochánků. Počet záleží na tom, zda ovládáte pletení copu ze 4 pramenů. Pokud ano, bochánků je 9 (4 + 3 + 2). Pokud ne, nevadí - upleťte klasický cop ze 3; není sice tak pevný, o to však jednodušší. Pak potřebujete 8 bochánků (3 + 3 + 2). Vyválejte je rukama na stejně dlouhé prameny.
5. Pletení k spletení
Začněte plést, a to vždycky od středu směrem ke koncům - prameny se jinak vytahují a mění délku. Spodní patro pleťte tak, aby výsledek vypadal pravidelně hlavně z boku, který bude vidět. Konce zahněte dospod. Přeneste na plech a hřbetem ruky doslova splácněte svrchu po celé délce. Tak vytvoříte plochu, která ponese další patro. Upleťte, položte a opět lehce zploštěte. Konce posledního pletence nezahýbejte pod sebe, ale pod samý spodek vánočky. Na závěr zapíchněte do vánočky špejle šikmo proti sobě, tím pletence definitivně zpevníte. Unikající vzduch při pečení pak nepůsobí neplechu.
6. Šup do trouby
Troubu předehřejte na 220 °C. Vánočka bude ještě 30 minut kynout na plechu. Těsně předtím, než půjde do trouby, ji potřete rozšlehaným vejcem a posypte kousky mandlí. Pečte celkem hodinu: prvních 5-10 minut na 220 °C, na dalších 25 minut stáhněte teplotu na 150 °C a po zbytek času pečte už jen při 100 °C. Po upečení nechte vánočku úplně vychladnout - pak teprve pocukrujte.
Vánočka na jedničku
■ Neutop mlynáře, říkala moje prababička: jinými slovy, mouka nikdy nesmí přijít až po mléce, ale v opačném pořadí - nejprve mouka, pak teprve mléko. Mimochodem, absorpční vlastnosti různých druhů mouky se liší: není nutné spotřebovat veškeré množství mléka uvedené v receptu.
■ Osobně se sádlu vyhýbám, ovšem u vánočky mám pocit, že jde o víc. Určité věci prostě mají svůj řád. Dříve se říkalo, že správná vánočka je jedině ze tří druhů tuku: másla, sádla a... zpravidla loje. Tak myslím, že v porovnání s lojem se sádlo dá ještě ,skousnout', ne? Navíc bez něj nikdy nebude tak vláčná.
■ Nenechte se zmást dlouhým kynutím. Čtyři hodiny mají svůj smysl. Čím pomaleji vánočka kyne, tím lépe. Má-li naopak málo času, vzduchové bubliny se při pečení derou ven všemi směry, a tvar dostává na frak.

Recept 3

Ingredience:

  • máslo 120 g
  • cukr krupice 80 g
  • žloutky 3 ks
  • špetka soli
  • nastrouhaná kůra z ½ biocitronu (nebo co nejpečlivěji omytého běžného citronu)
  • několik kapek vanilkové esence nebo sáček cukru s pravou vanilkou
  • droždí 25 g
  • mléko 250 ml
  • polohrubá mouka (nebo 1:1 hladká s hrubou, dobře promíchané) 500 g
  • rozinky nebo jiné sušené bobulové ovoce, opláchnuté a namočené do trochy rumu 50 g
  • kandovaná citrusová kůra nakrájená nadrobno (nemusí být) 50 g
  • opražené nasekané mandle 60 g
  • špetka mletého kardamomu nebo šafránu
  • celé loupané mandle na ozdobu
  • vejce na potření

Postup:

  1. V míse utřete máslo do pěny, přidejte cukr, žloutky, sůl, citronovou kůru a vanilku a třete asi 20 minut, až vznikne hustá směs. Droždí rozdrobte do hrnku s částí mléka a přidejte trošku cukru a mouky. Nechte vzejít.
  2. Do jiné mísy vsypte mouku a uprostřed udělejte důlek. Vlijte do něj vzešlé droždí, zbylé mléko, máslo utřené s ostatními přísadami a vypracujte tuhé těsto. Přesuňte ho na vál a ještě propracujte. Zapracujte do něj rozinky, nasekané mandle a kandovanou kůru a přesuňte do mísy, vytřené trochou oleje. Přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout asi hodinu nebo až zdvojnásobí objem.
  3. Z těsta pak vytvořte velký váleček, který rozdělte na 8 dílů (jeden o malinko větší). Ze čtyř dílů vyválejte válečky, spleťte je do copu a na koncích dobře stiskněte. Položte na plech vyložený papírem na pečení a dlaněmi ve středu roztáhněte. Z dalších ří dílů vyválejte válečky a spleťte je do copu. Ten položte na základ ze čtyř pramenů. Uprostřed ho trochu promáčkněte hranou dlaně, konce smáčkněte naplocho a zasuňte pod základnu.
  4. Poslední, větší díl těsta rozdělte na poloviny a vyválejte dva válečky, které stočte do provazu a položte navrch. Vánočku zajistěte špejlemi, aby se při kynutí a pečení nerozbíhala. Budete jich potřebovat asi 5, 12 cm dlouhých. Vánočku přikryjte utěrkou a dejte znovu kynout.
  5. Troubu předehřejte na 200 °C. Vykynutou vánočku potřete rozšlehaným vejcem, ozdobte mandlemi, nechte trochu oschnout a ještě jednou potřete vejcem. Vánočku vložte do trouby a pečte, až lehce zrůžoví. Pak teplotu trouby snižte na asi 170 °C, vánočku volně přikryjte papírem na pečení a pečte asi 1 hodinu, přičemž ji v polovině doby obraťte i s plechem tak, aby byla přední špička vzadu a vánočka se tak propekla stejnoměrně. Vpichem špejle vyzkoušejte, jestli je propečená, na špejli by neměly ulpět drobky vlhkého těsta. Až vánočka vychladne, vyndejte podpůrné špejle.

PRIMA TIP: Aby se sušené ovoce v těstě rovnoměrně rozptýlilo, obalte ho v troše mouky. Také mandle se na povrchu vánočky nebudou pálit, pokud je předem namočíte asi na půl hodiny do mléka.